Co zrobić, by instalacja fotowoltaiczna była jeszcze bardziej opłacalna?

Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej i chcesz zoptymalizować koszty oraz zyskać niezależność energetyczną? Świetnie – tym bardziej, jeśli jesteś jeszcze na etapie domu. Okazuje się, że możesz uczynić go znacznie bardziej „przyjaznym” zielonej energii, co przełożenie znajdzie również w wypadku Twoich finansów. Jak zatem sprawić, by instalacja fotowoltaiczna była jeszcze bardziej efektywna?

1. Newralgiczny wybór działki

Załóżmy, że jesteś na etapie wyboru działki. Jeśli chcesz, by instalacja fotowoltaiczna w przyszłości była możliwie najbardziej efektywna zadbaj o to, by nie była zbytnio zacieniona (np. przez zbyt wysokie drzewa), gdyż może to negatywnie wpłynąć na produkcję energii elektrycznej. Co jednak, jeżeli działka już jest wybrana?

2. Audyt energetyczny

Jeżeli budynek jest już postawiony, ale jeszcze nie jest zamieszkały audyt obejmie prognozy opierające się na tym, jakich urządzeń będziesz używał. Zmierzenie sugerowanego zużycia prądu pozwoli dobrać efektywną instalację fotowoltaiczną, która pozwoli zbilansować energię (będziesz produkował jej więcej, niż zużywasz), co postawi Cię w komfortowej sytuacji i obniży faktury za energię niemal do zera.

Co w sytuacji, w której eksploatujesz budynek już przez jakiś czas? Wówczas najrozsądniej przejrzeć otrzymywane dotychczas faktury i wyciągnąć średnią, dzięki której zobaczysz, ile kWp jest Ci potrzebne.

Jeśli chcesz uzyskać pomoc lub bardzo dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne, skontaktuj się z nami klikając tutaj.

3. Prosta konstrukcja dachu

Kolejny etap, na który uwagę zwrócić muszą wszyscy ci, którzy dopiero planują budowę domu. Prosta budowa dachu oraz rezygnacja z okien umożliwi tańszy montaż paneli, dzięki obniżeniu ceny za konstrukcję pod nie.

Prostota w wyborze dachu może być korzystna dla Twojego portfela – pamiętaj, że wszystkie udziwnienia w tej materii kosztują dwa razy – za pierwszym razem wtedy, kiedy stawiasz dach, za drugim kiedy montujesz fotowoltaikę. Z perspektywy opłacalności istalacji najlepiej byłoby gdyby panele usytuowane były w kierunku południowym i osadzone w przedziale 20-45 stopni.

4. Odpowiedni poziom nośności dachu

Pamiętaj, że każdy z modułów fotowoltaicznych waży ok. 20 kilogramów, co potrafi obciążyć konstrukcję dachu. Dlatego warto przygotować ją już z wyprzedzeniem. W wypadku budynku, w którym dach jest już postawiony, koniecznie trzeba sprawdzić stan więźby dachowej – można przyjąć, że instalacja o mocy 5kWp, wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania przeciętnej rodziny, ważyć może około 400 kilogramów.

5. Pokrycie dachowe – jakie będzie optymalne dla późniejszego montażu instalacji fotowoltaicznej?

Będąc na tym etapie znasz już swoje zapotrzebowanie energetyczne oraz potrafisz określić samemu lub z pomocą doradcy, ile energii generowanej ze słońca pozwoli Ci osiągnąć niezależność energetyczną. Jeżeli Twój dom jest w fazie planowania, warto żeby powierzchnia dachu nie była pokryta najcięższymi dostępnymi materiałami. Warto skorzystać np. z dachówki bitumicznej która nie obciąży zbytnio kieszeni i bez szkody pozwoli później zainstalować panele solarne na Twoim dachu.

6. Wylicz potrzebną na fotowoltaikę powierzchnię dachu

Kolejnym krokiem jest dokładne określenie tego, jaka powierzchnia niezbędna będzie do montażu przewidzianej instalacji. Istotne na tym etapie jest zmierzenie tych elementów, które mogą zacieniać panele takie jak np. komin. Następnie warto dokładnie określić, jaka powierzchnia dachu będzie potrzebna do montażu. Zwykle panel ma ok. 100x165cm, przy czym przestrzeń montażowa instalacji o mocy 1kWp wynosi do 6m2 (i mamy tu na myśli przestrzeń z uwzględnionymi już przerwami w przestrzeni instalacyjnej).

7. Zadbaj o odpowiednią odległość instalacji fotowoltaicznej od tej odgromowej

Warto zachować tzw. odstęp separacyjny zachowany między panelami a instalacją odgromową – powien to być przedział od pół do metra.

8. Wybierz odpowiednie miejsce na montaż falownika

Zapewne nie chcesz non stop zawijać się we wszechobecne kable – dlatego ważne, bymontaż falownika był przemyślany. Sam falownik warto zamontować relatywnie niedaleko modułów fotowoltaicznych i rozdzielni głównej budynku. Istotne jest również to, by ograniczyć dostęp wilgoci w pomieszczeniu, w którym planujemy go zamontować. Optymalny wydaje się garaż – pamiętaj o tym, że falowniki emitują drobny hałas, mimo że i tak są stosunkowo ciche.

Efektywniejsze panele fotowoltaiczne krok po kroku

Mimo tego, że zdecydowana większość powyższych rad dotyczy raczej osób, które przymierzają się do budowy domu, to wierzymy, że okażą się one przydatne dla każdego, kto myśli o montażu paneli solarnych. Dlatego dzielimy się z Wami wiedzą, którą z chęcia będziemy w dalszym ciągu uzupełniać na blogu. Po prostu dajcie nas znać o tym, co dokładnie Was interesuje, ok?

Call Now Button