Czy fotowoltaika się opłaca?

W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Produkcja prądu przestała być zarezerwowana wyłącznie dla nielicznej grupy i na ten moment właściwie każdy z nas zostać może prosumentem, czyli osobą wykorzystującą tę energię elektryczną, którą sam wytwarza. Spora w tym zasługa podwyżek, którymi grożono już od grudnia, a które wciąż ciężko skalować (bo i same prognozy na najbliższe miesiące są różne).
Czy wobec tego fotowoltaika się opłaca? Z jakim czasem zwrotu z instalacji musimy się zmagać? Jakie panele fotowoltaiczne okażą się najlepsze i najbardziej trwałe? W końcu – jak wybrać odpowiednią instalację?
Jest to tylko część pytań, które zadajecie podczas spotkań i których masa znajduje się w zapytaniach. Dlatego dziś postaramy się omówić kilka najważniejszych kwestii tak, by dać Wam jeszcze pełniejszy ogląd sytuacji.

panele fotowoltaiczne Rzeszów

Opłacalność inwestycji w instalacje fotowoltaiczne

W naszym kraju często bywa tak, że ilość znawców przedmiotu rozmowy rośnie wprost proporcjonalnie do jej popularności. Żeby zostać ekspertem piłkarskim i wyłapywać masę niedostępnych dla większości zagrań oraz zawiłości taktycznych wystarczy obejrzeć kilka meczów reprezentacji (w cyklu raz na cztery lata przy okazji mistrzostw) , kilka konkursów w skokach, by aspirować do roli trenera kadry oraz obejrzeć parę minut filmików na Youtube o fotowoltaice aby z powodzeniem doradzać wszystkim dookoła. Okazuje się jednak, że największymi znawcami piłki nożnej zwą się osoby, które nigdy nie wybiegły na boisko, a całą piłkarską atmosferę znają jedynie z rokrocznie oglądanych meczów, zaś największymi znawcami fotowoltaiki są ci, u których panele solarne nie kryją ani centymetra kwadratowego dachu.
Opłacalność fotowoltaiki śmiało można porównać z opłacalnością posiadania samochodu. Dla osób, które pokonują niewielkie odległości i rzadko potrzebują przemieszczać się dalej niż w obrębie własnej miejscowości samochód na pewno okaże się praktyczny i wygodny, jednak jego rachunek ekonomiczny okazać może się znikomy. niektórych kosztów zwyczajnie nie wyeliminujemy: ubezpieczenie, przegląd itp, pewne drobne naprawy eksploatacyjne trafią się raczej częściej niż rzadziej. W takim przypadku rzadko jednak rozważamy to w kwestiach dokładnego policzenia czy nam się to opłaca – samochód chce mieć praktycznie każdy, bo nie jest łatwo wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Podobnie jest z prądem oraz coraz popularniejszą kwestią jego darmowego generowania.

Panele fotowoltaiczne w Rzeszowie a zwrot z inwestycji

Inwestycja w panele fotowoltaiczne ma się podobnie, co błyskawicznie objaśnimy. Jeżeli zużywasz niewiele prądu i płacisz rachunki w granicach 100 zł miesięcznie, to w takich sytuacjach zazwyczaj taką inwestycję odradzamy – nie współpracujemy z jedną firmą, ale porównujemy i dobieramy dla naszych klientów rozwiązania, z których będą zadowoleni, więc śmiało rozmawiamy o realnej wartości i sensowności inwestycji.

Dlaczego to robimy mimo, że powinno nam zależeć na przekonaniu klienta do inwestycji?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwoli zredukować rachunki za prąd o około 80-90 %. Jeśli przyjmiemy średnią cenę za kwh na poziomie 0,60 zł to w przypadku płacenia rachunków na poziomie 1200 zł w skali roku zużywamy jakieś 2000 kWh w skali roku. Dla takiego zużycia konieczna byłaby instalacja na poziomie około 2,5 kWp a nawet 3 kWp, czyli taka, która wyprodukuje rocznie około 2500-3000 kWh. Koszt takiej instalacji waha się w zależności od wielu czynników (jakość paneli, falownika, komponentów, zabezpieczeń, pokrycia dachu, odległość AC, DC itp.) w granicach od 14 000 do 18 000 zł netto. Oznacza to, że czas zwrotu jest stosunkowo długi.
Jeśli natomiast zużywasz zdecydowanie więcej prądu lub zamierzasz zaprzęgnąć energię elektryczną do innych celów to opłacalność takiej inwestycji diametralnie się zmienia. Zauważ, że instalacja o wielkości 10 kWp, która wyprodukuje łącznie około 10 000 kWh w skali roku to koszt około 42000 zł brutto ( czyli już do zapłaty za kompleksową usługę od A do Z, łącznie z wszelką dokumentacją, gwarancjami itp.) To cena podana za dobry, markowy sprzęt. Taka instalacja pozwoli Ci zaoszczędzić jakieś 6 tys. zł w skali roku, więc czas zwrotu staje się zdecydowanie krótszy.
Należy pamiętać, że lepszej jakości panele fotowoltaiczne mają znacznie dłuższy okres gwarancyjny. Często sięga 20-25 lat, łatwo więc policzyć skalę zwrotu z takiej inwestycji. Czy ktoś z nas zastanawiał się ile zapłaci nam bank, jeśli oddamy mu na 20 lat 42000 zł?
To pytanie, które raczej nie wymaga odpowiedzi. Inwestując większe nakłady w panele solarne łatwo dostrzec dlaczego się to opłaca, nawet jeśli uwzględnimy to, że panele z czasem tracą swoją wyjściową wydajność i po 25 latach producenci udzielają gwarancji na ponad 80% sprawność.

panele fotowoltaiczne Rzeszów

Jakość paneli fotowoltaicznych jest jednym z najistotniejszych wyróżników.

Jakość paneli, gwarancje, dobór odpowiedniej wielkości

Nieco wyżej wspomnieliśmy o tym, że ceny danej instalacji mogą się znacząco różnić. Wynika to z jakości zastosowanego sprzętu, ale także z rodzaju systemów montażowych, długości okablowania a także od fachowości ekipy montażowej oraz szeregu innych czynników, dlatego też warto się zawsze zastanowić nad wyborem firmy, ponieważ w przypadku takiej inwestycji, cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Jak już również pisaliśmy, współpracujemy z wieloma firmami i dostawcami rozwiązań, dlatego jesteśmy w stanie odpowiednio doradzić i uszyć ofertę dokładnie na miarę Twoich potrzeb. Producentów paneli i falowników jest kilkunastu – wracając na moment do metafory z samochodem powiemy, że w ich przypadku jest podobnie – często do wyboru mamy różne opcje, które różnią się ceną. W zależności od niej kupić możemy albo sportowe coupe, albo miejski samochód. Niezależnie od wyboru i jeden, i drugi musi być co jakiś czas serwisowany. W przypadku fotowoltaiki jest to zbędne. Panele fotowoltaiczne nie wymagają serwisowania, są to urządzenia bezobsługowe.
Średnie zużycie prądu w polskich domach waha się w granicach 3000-4000 kWh w skali roku. Jest to prąd, który wykorzystujemy na potrzeby RTV, AGD itp. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że można dziś efektywnie wykorzystywać prąd do ogrzewania domów, ogrzewania ciepłej wody, klimatyzacji. Wielu z nas ogrzewanie prądem kojarzy się z czymś bardzo drogim ale jest to mit, który przetrwał mimo zmieniającej się technologii i dostępnych rozwiązań. Mając dzisiaj ocieplane domy i nowe technologie możemy ogrzewać dom np. foliami grzewczymi, kotłami elektrycznymi, pompami ciepła. Dzięki nowoczesnym i sprawdzonym już rozwiązaniom można produkować energię nie tylko na potrzeby RTV i AGD ale także do ogrzewania domów, przez co możemy zredukować koszty za prąd i ogrzewanie do praktycznego minimum. Proszę tylko policzyć ile każdy wydaje na prąd i ogrzewanie w skali roku.
Oczywiście trudno tutaj napisać o wszystkim i przedstawić gotowe rozwiązania. Faktem jest, że służymy w tej kwestii pomocą i doradztwem, więc jeśli uznasz, że chciałbyś się na ten temat dowiedzieć czegoś więcej to skontaktuj się z nami.

Chcesz wiedzieć więcej o instalacjach fotowoltaicznych oraz darmowym ogrzewaniu? Daj nam znać na Facebooku, że artykuł spełnił Twoje oczekiwania i podaj go dalej!

Call Now Button