Panele fotowoltaiczne Rzeszów

Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika oraz instalacje fotowoltaiczne

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Słońce dostarcza do Ziemi w ciągu 56 dni równowartość energii zgromadzonej we wszystkich dostępnych surowcach energetycznych na całym globie! Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje docierające do nas promieniowanie i zamienia je w prąd elektryczny. Aby z niego korzystać niezbędne jest urządzenie zwane inwerterem (falownikiem), które zamienia prąd stały produkowany dzięki panelom fotowoltaicznym w prąd zmienny, który mówiąc najprościej znajduje się w naszych gniazdkach.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w zimie?

Instalacja fotowoltaiczna działa w zimie – mimo krótszego dnia  na ziemię docierają promienie słoneczne (fotony), które umożliwiają generowanie energii. Zimą produkowane jest mniej prądu, jednak dzieje się tak z powodu krótszego dnia a nie niższej temperatury! Dodatkowo, wcale nie musisz wtedy płacić więcej za prąd – zapewni Ci to system opustowy.

Ile energii produkuje taka instalacja?

Wyprodukuje tyle energii ile potrzebujesz- chodzi o to by instalacja fotowoltaiczna była odpowiednio dobrana pod kątem zużycia. W przypadku domów jednorodzinnych można bez problemu zredukować rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie (opłaty administracyjne, których nie da się uniknąć). 

W jaki sposób określić jakiej wielkości instalacja jest nam potrzebna?

Robi się to na podstawie m.in. zużycia energii chociażby z poprzedniego roku. Na każdym rachunku za energię elektryczną znajduje się informacja ile energii zużyto w danym domu w ciągu wcześniejszego roku. Ponadto istotnym czynnikiem jest umiejscowienie dachu względem stron świata oraz jego kąt nachylenia.

Jak wybrać odpowiednie moduły fotowoltaiczne?

Najlepiej zlecić to osobom z branży – dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to kto jest gwarantem wykonanych prac i kto jest gwarantem sprzętu oraz oczywiście na jakość tego sprzętu, ponieważ należy pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata.

Czy inwerter może być umieszczony np. na strychu gdzie panują wysokie temperatury?

Inwerter nie powinien być umieszczany w miejscach gdzie panuje wysoka temperatura, ponieważ jest to urządzenie, które podczas swojej pracy wytwarza ciepło i w momencie przekroczenia pewnej temperatury może się wyłączyć. Informacje o parametrach poszczególnych falowników znaleźć można w kartach katalogowych.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Ponieważ inwestujesz swoje pieniądze lepiej, niż w wypadku bankowej lokaty. Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala na wymierne korzyści finansowe przez cały czas żywotności paneli – przestajesz płacić pieniądze za energię elektryczną (oprócz utrzymywania linii), dzięki czemu możesz przeznaczyć je na inne rzeczy. Przeciętny czas “życia” instalacji fotowoltaicznej datuje się na 25 lat.

Co wpływa na cenę instalacji?

Na cenę wpływa m.in. jakość wybranych modułów fotowoltaicznych, falownika, systemu montażowego i całej architektury uzupełniającej a także  poszycie dachu i docelowe odległości między modułami a falownikiem oraz falownikiem a miejscem wpięcia do sieci.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalnej obsługi?

Instalacja jest w 100 % bezobsługowa i nie wymaga żadnych nakładów finansowych na obsługę. Produkowanie prądu nie wymaga od Ciebie żadnego zaangażowania, instalacja działa samodzielnie i ma moduł komunikacyjny, który pozwala śledzić Ci jej pracę i osiągi.

Czy można monitorować pracę instalacji?

Tak, wystarczy Wi-fi  i można na bieżąco śledzić ilość produkowanej energii i zaoszczędzonych pieniędzy.

Jak można sfinansować taką inwestycję?

Można ją sfinansować z własnych środków lub przy pomocy preferencyjnych pożyczek, np. oprocentowanych 0,3 % w skali miesiąca, czyli całkowity koszt to 3,6 % w skali roku. Można zatem spłacić pożyczkę z oszczędności na rachunkach za prąd. Dodatkowo przysługuje nam ulga podatkowa na instalację w wysokości 18 lub 32%. Np. koszt instalacji to 15 000 zł a po uwzględnieniu ulgi podatkowej zapłacimy z tę samą instalację 12 300 zł (minus 18 %).

Jak długa jest żywotność paneli solarnych?

Najstarsza monitorowana instalacja działa już ponad 26 lat, z wydajnością na poziomie ponad 90%. Zazwyczaj gwarancje mechaniczne na moduły wynoszą 15 lat i 25 lat gwarancji na uzysk energii na poziomie ponad 80%.

Co się dzieje z wyprodukowaną przez naszą instalację energią?

Część energii konsumujemy na bieżąco, natomiast nadwyżki oddajemy do sieci energetycznej. Z tej oddanej nadwyżki korzystamy później np. w zimie, kiedy nasza instalacja produkuje mniej energii. Wówczas ten niedobór  pobieramy z sieci a to wszystko bilansowane jest za pomocą licznika dwukierunkowego. Widzimy zatem ile energii wyprodukowaliśmy i ile z sieci pobraliśmy. Nie potrzebujemy więc akumulatorów co znacznie obniża koszty inwestycji.

Kto montuje licznik dwukierunkowy?

Licznik dwukierunkowy  montuje zakład energetyczny. Przyłączenie instalacji jest ustawowym obowiązkiem i nie jest dodatkowo płatne.

Na czym polegają systemy on-grid i off-grid?

Instalacja on-grid jest przyłączona do sieci publicznej, dzięki czemu nadwyżki “magazynujemy” w sieci tak by odebrać je w momentach kiedy nasza instalacja produkuje mniej prądu. Instalacja off-grid wymaga z kolei zastosowania akumulatorów, bo wówczas sami magazynujemy sobie energię, lecz jest to rozwiązanie dużo droższe i niezbyt uzasadnione ekonomicznie.

Czy na wykonanie instalacji trzeba mieć pozwolenie lub koncesję?

Nie, wykonywanie instalacji do 50 KW nie wymaga żadnych pozwoleń i koncesji.

Czy zakład energetyczny pobiera jakieś opłaty za przyłączenie instalacji do sieci?

Nie, zakład energetyczny nie pobiera żadnej opłaty za przyłączenie instalacji do sieci.

Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk modułów?

W większości przypadków dachy naszych klientów spełniają podstawowe wymagania, natomiast jeśli nie ma możliwości umieszczenia modułów fotowoltaicznych na dachu, można zrobić instalację np. na gruncie.

Czy złe warunki pogodowe mogą uszkodzić panele?

Nie ma takiej możliwości. Panele wytrzymują nacisk w skali 800 kg/m2. Kula gradu o średnicy kuli golfowej wystrzelona z prędkością 80km/h z odległości 100 cm nie wyrządza żadnych szkód modułom.

Czy wpięcie instalacji musi być obok licznika?

Nie, może się ono odbyć w dowolnym miejscu spełniającym podstawowe kryteria.

Czy instalację można ubezpieczyć?

Jak najbardziej, dlatego warto zapytać o to swojego ubezpieczyciela.

Jak szybko fotowoltaika się zwróci?

Czas zwrotu uzależniony jest od kilku parametrów oraz wybranego sprzętu, natomiast waha się on od 5-9 lat mając na uwadze obecne stawki za energię elektryczną.

Jak zamówić audyt energetyczny?

Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz i umówimy się na niezobowiązujące spotkanie.

Folie grzewcze

Czym jest nasza folia grzewcza Red Snake?

Elementem grzewczym jest mata karbonowa, której jednorodna struktura  grzeje całą swoją powierzchnią. Całość pokryta jest kilkoma warstwami tworzyw sztucznych co zapobiega dostawaniu się wilgoci i przeciwdziała utlenianiu. Nie występuje żadne spalanie a co za tym idzie nie ma zagrożenia pożaru, eksplozji czy zatrucia.Folie nie wydaje dźwięków, wibracji i nie powoduje unoszenia się kurzu.

Jak działa folia grzewcza?

Do zalaminowanego włókna węglowego dostarczane jest zasilanie, dzięki czemu eliminujemy elementy ruchome, zawory, pompy i całą hydraulikę – oznacza to, że w system jest całkowicie bezawaryjny. Działanie folii sterowane jest z poziomu termostatu wi-fi, a każde pomieszczenie to osobna strefa grzewcza.

Czy folie grzewcze stosuje się jako główne źródło ogrzewania?

Niezależnie od tego czy jest to budynek murowany czy szkieletowy folie grzewcze stosuje się z powodzeniem jako główne źródło ogrzewania.Na bazie kilkuletnich doświadczeń z pełną świadomością możemy potwierdzić, że moc folii ( 400 W/m2 oraz 220 W/m2) pozwala na osiąganie dowolnych temperatur nawet w bardzo mroźne dni.

W jaki sposób montowane są folie grzewcze?

Folie grzewcze montowane są zarówno w podłodze (zatapiane w wylewce, lub bezpośrednio pod np.panel) jak i w suficie (sufit podwieszany) a także w ścianach pod GK. Istnieje oczywiście możliwość mieszania tych rozwiązań (np. sypialnie ogrzewane sufitowo, salon podłogowo).

Czy foliami wykłada się całą powierzchnię ogrzewanego pomieszczenia?

Nie, nasze folie są na tyle wydajne i mocne, że nie trzeba nimi wykładać całej powierzchni. Co najważniejsze, system jest zaprojektowany przez naszych architektów w ten sposób, aby jego moc pozwoliła na osiągnięcie dowolnej temperatury nawet w bardzo mroźne zimowe dni.

Jaką żywotność mają folie grzewcze?

Żywotność włókna węglowego przewidziana jest na co najmniej 50 lat. Z naszej strony udzielamy 25 letniej gwarancji na folie.

Ile kosztuje ogrzewanie domu foliami grzewczymi?

Ogrzewanie prądem bywa w nie do końca uzasadniony sposób kojarzone z czymś drogim jednak nie w przypadku folii tej generacji. Biorąc dodatkowo pod uwagę standardy dzisiejszego budownictwa oraz możliwość produkcji własnego prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznej, można nie płacić w ogóle za ogrzewanie.

Ile kosztuje wykonanie systemu grzewczego opartego na foliach?

Nasze wyceny bazują na obliczeniach i pracy architektów, zatem aby skalkulować system potrzebujemy projektu domu z rzutami pomieszczeń oraz całą charakterystyką energetyczną budynku. Ponadto zbieramy te informacji w naszych formularzach przeofertowych na podstawie których dokonujemy kalkulacji i przygotowujemy projekt – szacunkowo dom 120 m2 to kompletny system grzewczy za 15 000 zł wraz z montażem.

Call Now Button