Popularnym argumentem przeciwników energii odnawialnej (w tym m.in. paneli fotowoltaicznych) jest ten, mówiący o zdecydowanie słabszej produkcji prądu w miesiącach zimowych. Jako, że te nieuchronnie się do nas zbliżają, przedstawimy Wam kilka informacji mówiących o tym, że panele fotowoltaiczne nawet w miesiącach zimowych mogą być świetnym rozwiązaniem.

Światło, nie ciepło

Panele fotowoltaiczne generują konwertują energię słoneczną na elektryczną – nie mówimy tutaj o cieple, a jedynie o fotonach, które docierają ze słońca. Trafiają one do nas również i zimą – oczywiście, sam dzień jest znacząco krótszy (co oznacza, że panele zwyczajnie pracują krócej), jednak ich efektywność nie jest podyktowana temperaturą. Z tego względu mimo ujemnych temperatur panele wciąż działają niezwykle skutecznie. Krótszy czas pracy podyktowany dłuższą nocą rekompensuje za to system bilansowania energii.

Na czym polega system bilansowania energii i czemu sprawdzi się zarówno w wypadku domu, jak i firmy?

System bilansowania energii (znany również jako system opustowy) polega na prostej kalkulacji i umowie między prosumentem (czyli osobą, która wykorzystuje wyprodukowany przez siebie prąd) oraz elektrownią i, co istotne, jest usankcjonowany prawnie. O ile w wypadku miesięcy zimowych czas pracy paneli jest skrócony, o tyle w wypadku miesięcy wiosennych i letnich ich eksploatacja na przestrzeni doby bywa wydłużona. Dlatego nadmiar wyprodukowanej energii oddajesz do elektrowni, natomiast później, w momencie zwiększonego zapotrzebowania, bez większych problemów możesz go odebrać.
Dzięki temu Twoje rachunki za prąd pozostają na minimalnym poziomie (większość naszych klientów ponosi jedynie koszty opłat administracyjnych).

Czy każdy może skorzystać z systemu opustowego?

Osób, które pragną zamontować panele fotowoltaiczne i cieszyć się darmową energią elektryczną zaczyna być coraz więcej. Część z nas decyzję motywuje kwestiami ekologicznymi, część finansowymi – nie da sie zaprzeczyć, że panele się zwyczajnie opłacają. Dodatkowo, w kraju jest więcej programów obejmujących dofinansowania na montaż paneli dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.
Żeby korzystać z systemu opustowego musisz przede wszystkim mieć założone panele fotowoltaiczne. Całą pozostałą część biurokracji dostarczyciel paneli zwykle bierze na siebie, dzięki czemu nie musisz tracić czasu.

Interesuje Cię montaż paneli lub doradztwo w tym zakresie? Daj nam znać!

Call Now Button