Energetyka słoneczna święci triumfy, mimo powstającym co rusz głosom traktującym o tym, że jest nieopłacalna. Wśród królujących argumentów przeciwników instalacji solarnych dominują zwłaszcza dwa:

  • po pierwsze, że przecież panele fotowoltaiczne nie mogą produkować prądu w zimie (bo jest zimno, i na pewno trzeba  wówczas do nich dokładać, czyli rachunek ekonomiczny jest zaburzony). Tak nie jest – po pierwsze, o produkcji prądu nie decyduje ciepło, tylko dostępność fotonów, która w okresie zimowym jest słabsza z uwagi na krótszy dzień, jednak w całości rekompensuje to system bilansowania energii, dzięki któremu nadwyżkę wyprodukowaną w miesiącach letnich wykorzystać możesz wtedy, gdy panele są mniej efektywne – więcej o systemie bilansowania energii znajdziesz klikając tutaj,
  • po drugie, inwestycja w panele fotowoltaiczne wiąże się z tym, że zanim Ci się zwróci, z pewnością będziesz musiał wymienić instalacje. I tym razem argument również jest chybiony. Dlaczego?

 

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Większość producentów paneli solarnych daje do 25 lat gwarancji na sprawność modułów, w czasie której ich sprawność nie może spaść poniżej 80% wartości początkowej. Część z nas – inwestujący w panele a także ich oponenci – zastanawia się, jak ich sprawność wygląda po gwarancji. Czy psują się z dnia na dzień? Czy kilka miesięcy przed 25 rocznicą ich założenia powinniśmy zamówić nowe ogniwa?

Otóż… Nie.

Panele solarne nie wyłączą się z dnia na dzień – po prostu nieco spadnie ich efektywność, przy czym to, o ile się obniży zależne jest m.in. od tego, jakiego sprzętu używamy do darmowego generowania prądu.

Innym, dość istotnym elementem, który często utrudnia nam odpowiedź na pytanie o to, jak długo działają panele fotowoltaiczne jest to, że współczesne instalacje nie były zakładane tak dawno, by ocenić z perspektywy kilkudziesięciu lat ich rentowność.

Na szczęście jednak portal globenergia.pl prezentuje ciekawy przykład na to, o ile spada wydajność instalacji solarnej po 35 latach.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w Uniwersytecie w niemieckim Odynburgu liczy właśnie tyle. Pierwotnie moc pojedynczego modułu wynosila 10,3 W. Po 35 latach spadła o… 0,4W, czyli niecałe 5%. O 3% spadły napięcie obwodu otwartego oraz prąd zwarcia.

 

Czemu panele fotowoltaiczne są tak żywotne?

Panele solarne i ich materiał półprzewodnikowy jest odporny na upływ czasu oraz w niezwykle niskim stopniu zmienia swoją charakterystykę. Spadek wydajności w panelach powodowane są przez pozostałe komponenty – te, które odgradzają “rdzeń” od warunków atmosferycznych.

Jeśli widzisz, że Twoje panele fotowoltaiczne mają gwarancję na 25 lat nie martw się tym, że po tym czasie będziesz musiał je błyskawicznie wymieniać – jeszcze przez wiele lat mogą spełniać swoją funkcję i sprawić, że będziesz miał dostęp do darmowego prądu. A może i darmowego ogrzewania.

 

 

 Chcesz, by Twoje panele były równie żywotne? Daj nam znać i porozmawiajmy! To nic nie kosztuje!

Call Now Button