Od lat wiemy, że słońce jest nieograniczonym źródłem energii, jednak dopiero stosunkowo niedawno zaczęliśmy korzystać z niego nieco efektywniej. Chodzi oczywiście o przekucie energii słonecznej w prąd, co jest coraz bardziej skuteczne i proekologiczne, a stało się możliwe dzięki inwestycji w nowe panele fotowoltaiczne.
Dziś zdradzimy Wam czym powinniście kierować się przy wyborze paneli oraz na jakie elementy zwrócić uwagę. Tak, by się Wam to opłacało i pozwoliło zadbać o klimat.

Z czego zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne?

Generowanie prądu na własny użytek możliwe jest dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które konwertują energię słoneczną. Stworzone są z wysokiej jakości krzemu, germanu lub selenu z którego – w zależności m.in. od stopnia czystości – buduje się różne panele fotowoltaiczne.
Rozróżniamy kilka opcji, wśród których warto wyróżnić najpopularniejsze – panele polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne.
Żeby opisać samo zjawisko generowania prądu w skrócie: w ogniwach fotowoltaicznych następuje przemiana energii słonecznej w elektryczną dzięki półprzewodnikowemu złączu typu p-n (positive-negative). Padające na złącze fotony powodują powstanie pary nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, które przez jego obecność zostają rozdzielone w dwie różne strony. Elektrony trafiają do złącza n, dziury – do p, przez co powstaje stabilne ogniwo elektryczne.

skuteczność paneli fotowoltaicznych

Jakie parametry są istotne do oceny?

O skuteczności, którą posiadają panele solarne nie decydują zwykle względy estetyczne, dlatego musimy poznać kilka istotnych parametrów. I chociaż na początku wydawać mogą się nam nieco skomplikowane, warto żeby się w nie zagłębić i podjąć dobry wybór na lata.

Zwróć uwagę na moc modułu fotowoltaicznego. Najlepiej, jeśli będzie generował prąd w przedziale 300-320 W. Jeżeli będzie za bardzo “wyżyłowany” czas, w którym będziesz z niego efektywnie korzystał może się skrócić. Bezpieczniej wybrać panele fotowoltaiczne z wspomnianego przedziału. Dobrym wyborem okazać mogą się panele monokrystaliczne z wyższej półki.
Jednym z kolejnych wskaźników jest efektywność samych modułów. Im wyższy wskaźnik tym ponownie lepiej.
Wybierając panele fotowoltaiczne do domu lub firmy zwróć uwagę również na temperaturowy współczynnik mocy. Kieruj się zasadą że im jest on niższy, tym lepiej. Panele fotowoltaiczne tracą moc przy wyższych temperaturach).
Zwróć również uwagę na utratę mocy. Pamiętaj, że baterie słoneczne w trakcie eksploatacji zużywają się jak każdy inny sprzęt. Podczas oceny parametru i porównywania musisz wiedzieć, że im niższy parametr tym lepiej – oznacza to moduł w trakcie swojej żywotności generował będzie więcej prądu.

A o to nam przecież chodzi, prawda?

Jednym z kolejnych elementów na które powinieneś zwrócić uwagę jest doświadczenie firmy, która produkuje ogniwa. Jeżeli ktoś tworzy je już dłuższy czas to jest to spory plus. Zawsze warto sprawdzić opinie o firmie i produktach w Internecie lub skonsultować je z kimś, kto “siedzi” w branży.

Główne rodzaje technologii paneli fotowoltaicznych

Panele solarne amorficzne są najtańsze, ale i posiadają najmniejszą sprawność (na poziomie 6%-8%). Jeżeli widzicie na dachu panele o brunatnym lub bordowym kolorze, to są właśnie one. Jako, że są najmniej wydajne więc ich powierzchnia musi być największa, co sprawia, że tego typu instalacje zwykle odradzamy.
Ogniwa polikrystaliczne charakteryzują się wysokim stosunkiem jakości do ceny – ich sprawność mieści się w przedziale od 14 do 18%, dzięki czemu skutecznie konwertują energię. Są najbardziej wpisane w nasz krajobraz – są to popularne, niebieskie panele fotowoltaiczne.
Najdroższą ale i najskuteczniejszą opcją generowania prądu z energii słonecznej pozostają panele monokrystaliczne. Ich wydajność wynosi od 18% do aż 22%.

Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne do Twojego domu?

Po pierwsze, wybierz panele w odpowiedniej technologii. Zwykle sprowadza się to do wyboru pomiędzy tańszymi ogniwami polikrystlicznymi a droższymi – monokrystalicznymi. Jeżeli masz do zagospodarowania mało przestrzeni a chcesz uzyskać dużo energii, wówczas raczej wybrać musisz opcje monokrystaliczne – w innym wypadku nie jest to niezbędne. Na ten moment jednak różnica w cenie nie jest już tak duża jak kiedyś, dlatego stawiając na najwyższą jakość można zdecydować się również na ogniwa monokrystaliczne.
Po drugie, wybierz odpowiedniego producenta. Najważniejsze, by skorzystać z marki, która jest już znana i produkuje modele z wysokiej jakości krzemu. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to nie inwestycja na rok, tylko na lat kilkadziesiąt. W zależności od jej jakości może okazać się to świetną inwestycją. Wystarczy, że porównasz inwestycję w panele (dzięki którym zyskasz dostęp do darmowej energii elektrycznej na przestrzeni kilkudziesięciu lat) do przykładowej lokaty, gdzie stopa zwrotu jest zwyzajnie… nikła.

Jeżeli nie znasz odpowiednich marek, z chęcią doradzimy Ci wybór najlepszej instalacji – wystarczy, że się z nami skontaktujesz.

Po trzecie, zwróć uwagę na gwarancję paneli solarnych. Ważne, byś mógł zareklamować je w razie problemów w każdym momencie. Gwarancja mechaniczna paneli fotowoltaicznych powinna wynosić minimum 10 lat – ostatnimi czasy producenci dają nawet dłuższe gwarancje, bo na 12 oraz 15 lat i 25 lat. Gwarancja producencka powinna obejmować również wydajność (zwykle przez 25 lat wydajność ogniw waha się w przedziale 80-87%).

Wybór paneli fotowoltaicznych

Jak widzisz, podczas wyboru ogniw pochylić trzeba się nad wieloma opcjami. Przed samą selekcją (a najpóźniej w jej trakcie) musisz również poznać zapotrzebowanie energetyczne Twojego domu lub biura, by panele fotowoltaiczne zapewniły Ci niezależność energetyczną.
Możesz to zrobić sam, lub zamawiając u nas darmowy audyt.

 

Jeśli podobał Ci się nasz artykuł i uważasz, że daliśmy Ci nieco przydatnej wiedzy – podaj go dalej na Facebooku dając nam pozytywnego kopa do działania!

Call Now Button