Smog jak smok

To, że smog w polskich miastach daje o sobie we znaki nie jest tajemnicą właściwie dla nikogo. Problem wraca niczym bumerang – rok w rok – i kiedy z niepokojem wertujemy kolejne raporty wydaje się, że większość z nas traktuje go sezonowo. Wtedy, kiedy jest. I kiedy nic z nim nie możemy zrobić.

smog

Jak walczyć ze smogiem w mieście?

A czyste powietrze widujemy tylko po wyjeździe z miasta.
Często, niczym mantrę, powtarzamy, że kolejnej wiosny w końcu zareagujemy i udajemy, że nie widzimy diametralnego obniżenia jakości powietrza i… marginalizujemy problem. Zastanówmy się jednak nad tym, kto jako pierwszy odczuje tego skutki.
My sami? Może tak, a może i nie. A może być i tak, że odczujemy, ale nie bezpośrednio. Innymi słowy, znów ucierpią nasze portfele… i najbliżsi.
Brak czystego powietrza odczują wszyscy ci, którzy są najbardziej podatni na czynniki chorobotwórcze – dzieci i ludzie starsi. A to wiąże się nie tylko z przykrymi dolegliwościami, ale i sporym nadwyrężeniem budżetów – domowego i państwowego.

Ile wydajemy na walkę z efektami smogu?

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Główny Urząd Statystyczny w 2016 roku na ochronę zdrowia przeznaczone zostało 121 miliardów złotych, przy czym niemal 1/3 z kwoty stanowiły bieżące wydatki publiczne. Spora część wydawana zostawała na hospitalizacje i rehabilitacje chorych, zaś jedynie 3% – na działania prewencyjne.

Wykres przedstawiający rozkład budżetu

Co to tak naprawdę oznacza?

Cały czas staramy się dobić do europejskiego poziomu w kwestii wydatków na leczenie (dane mówią na ten moment o 4,5% PKB przeznaczonego na ten element, który doceniamy dopiero mając problemy zdrowotne) musimy pamiętać, że prewencja ważna jest nie tylko w przypadku tematyki stricte medycznej (choć do niej musimy się również nieustannie odwoływać) ale i tych elementów otaczającego nas świata, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie. Oraz zwiększają wydatki, które my lub inni przeznaczamy na opiekę medyczną.
Wobec tego wiemy, że zmiany są konieczne. Emisja spalin i wątpliwej jakości paliw do atmosfery przestała być problemem kolejnych pokoleń, lecz stanęła przed nami w całej okazałości. Sami musimy się z tym zmierzyć i wziąć odpowiedzialność.
To jednak rodzi problem. Spory problem.

Sam nic nie zrobię – czy aby na pewno?

Większość z nas czytając te słowa pokiwa mądrze głową i stwierdzi, że samemu i tak nic nie zrobi. To przecież międzynarodowe korporacje oraz kraje takie jak Chiny produkują masę zanieczyszczeń. Jeśli jesteś pewny, że niczego nie możesz zmienić to… zapewne masz rację i możesz przestać czytać dalej.

Jeśli uważasz, że wszystkie zmiany warto zacząć od siebie i chcesz zostać kamieniem, który ruszy całą lawinę – śmiało, czytaj dalej – pokażemy Ci, że #możeszinaczej, a Twoje działania będą nie tylko racjonalne, ale i pozwolą Ci na wymierne oszczędzanie pieniędzy.
Coraz więcej firm – czy to dla celów marketingowych, czy też wizerunkowych, czy też w końcu podczas szukania oszczędności – decyduje się na podążanie za eko-trendami. Tyczy się to niższego zużycia plastików (ostatnio mBank zrezygnował z zakupu wody butelkowanej na rzecz “kranówki”) lub inwestycji w panele fotowoltaiczne. Te ostatnie stały się popularne z dwóch względów – po pierwsze pomagają w uzyskaniu niezależności energetycznej i obniżeniu rachunków często o ponad 80%. Po drugie – są ekologiczne, dzięki czemu zyskujemy na tym my wszyscy.
Na świecie jest nas ponad 7 miliardów, w Polsce – niemal 40 milionów. W tym ujęciu jednostka wypada blado. Jednak pamiętajmy, że nie jesteśmy sami – wiele osób wytyczyło drogę do tego, by zdrowe, czyste powietrze, zagościło w naszych rejonach. I robi to na co dzień.

panele fotowoltaiczne Rzeszów

Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych dbasz o środowisko i oszczędzasz pieniądze

Masa oferowanych możliwości z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej (panele słoneczne, energia wiatrowa) oraz ich dostępność cenowa sprawiają, że przestały być zarezerwowane dla nielicznych. Dziś niemal każdy z nas może zainwestować chociażby w ekologiczne panele słoneczne i… na tym inwestycja się kończy. My natomiast zaczynamy oszczędzać oraz działać proekologicznie w naszej okolicy.
Pytanie, czy Ty również nie zgadzasz się na to, by wyłącznie tracić zdrowie i pieniądze przez złą jakość powietrza.
Oraz czy dołożysz do tego swoją cegiełkę.

Program czyste powietrze ratunkiem dla zdrowia… i budżetu?

Program Czyste Powietrze umożliwi Ci zyskanie dodatkowych środków na uzyskanie niezależności elektrycznej. Pozwala na dofinansowanie na termomodernizację domu, zdobycie nisko oprocentowanego kredytu na panele fotowoltaiczne lub folie grzewcze, co w efekcie przełoży się na jakość powietrza.
Smog otacza nas zewsząd – wystarczy zerknąć w zimowy wieczór za okno, by się o tym przekonać. Dlatego program Czyste Powietrze może pozwoli nam na zaczerpnięcie oddechu i wyeliminowanie jednej z naszych narodowych przywar – braku planowania. Bo tym razem walczymy o coś naprawdę cennego.

Zdrowie nas i naszych najbliższych.

 

Doczytałeś nasz artykuł do końca i spodobał Ci się? Uważasz, że ta wiedza może się przydać lub otworzyć oczy? Daj nam pozytywnego kopa do działania i podaj go dalej! Dzięki temu więcej osób będzie mogło powiedzieć “Nie zgadzam się” na stałe psucie jakości powietrza.

Call Now Button