Spróbuję nieco rozjaśnić sytuację osobom, które stoją przed takim wyborem, ponieważ wiem, że jest to trudny wybór. Z wielu względów. Po pierwsze – rodzina. Z dobrej woli podpowiadają Ci co wybrać, które rozwiązanie się sprawdziło, a które okazało się nieskuteczne. Po drugie – znajomi. Zwykle mają sporo na ten temat do powiedzenia, zarówno na bazie własnego doświadczenia jak i doświadczenia innych znajomych. Ostatnim elementem układanki są walczący o Twoją uwagę sprzedawcy różnego typu rozwiązań, którzy zachwalając swoje produkty ganią konkurencję.

Oczywiście, są osoby, które od początku wiedzą czego chcą (chylę czoła), natomiast ten tekst kieruję przede wszystkim do tych, którzy zmagają się z wieloma wątpliwościami. Może te kilkanaście linijek tekstu komuś nieco ułatwi podejście do tematu związanego z wyborem sposobu ogrzewania, bo to wybór, którego każdy tak czy tak będzie musiał dokonać.

Jeśli więc czujesz się rozdarty pomiędzy różnymi dostępnymi opcjami i wciąż szukasz najlepszej opcji ogrzewania do swojego domu ten materiał jest dla Ciebie.

A zatem do rzeczy.

 

Jaki sposób ogrzewania domu możesz wybrać?

Rozwiązań jest dużo. Gaz, ekogroszek, pellet, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne to tylko niektóre spośród nich. Jeśli oczekujesz ode mnie jednoznacznej deklaracji co polecam i dlaczego to zmartwię Cię, ale tutaj jej nie uzyskasz. Chcę służyć Ci rzetelną wiedzą, dzięki której podejmiesz najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny wybór. Chcesz więc poznać odpowiedź który sposób ogrzewania jest najlepszy?

Odpowiedź, którą mam dla Ciebie na tym etapie pewnie Cię nie usatysfakcjonuje: NIE MA JEDNOZNACZEJ ODPOWIEDZI.

Zaprawdę powiadam CI, jeśli ktokolwiek wywyższa jeden ze sposobów nad innymi…. Żarty żartami, kryptocytaty kryptocytatami, a tak całkiem na serio nie ma systemów lepszych i gorszych z kilku względów, więc nie można traktować poważnie osób, które maniakalnie głoszą jedną jedyną prawdę w myśl zasady moja prawda jest mojsza niż twojsza.

Przede wszystkim musimy wyjść od tego jaki dom będziesz budował albo już wybudowałeś a w kolejnej kwestii ustalmy jakie są twoje oczekiwania dotyczące systemu grzewczego.

W tym miejscu uprzedzę Cię przed jeszcze jedną rzeczą, czyli nagminnie stosowanym dowodem społecznej słuszności, na który wielokrotnie sam się naciąłem. Dlatego teraz podejmując istotny wybór (bo za taki uznaję, podobnie jak i Ty, skoro czytasz te słowa, wybór ogrzewania do domu) skupiam się nie tylko na tym, że ktoś to poleca, ale i zagłębiam się w inne parametry.

Jak wygląda dowód społecznej słuszności w wypadku ogrzewania domu?

Zapytamy kilku znajomych ile płacą za ogrzewanie i czym grzeją i po co mam analizować skoro mam gotowe informacje a znajomi mają przecież podobny metraż”proszę, nie idźcie tą drogą.

Podobna wielkość domu wcale nie odzwierciedla tego jak sytuacja może wyglądać u Ciebie, bo idę o zakład, że nie będziesz sprawdzał u znajomych takich rzeczy jak sposób i jakość wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych, podłogi, stropu a także poddasza. Nie sprawdzisz jakie dokładnie mają okna i tego, jak zostały zamontowane. Nie wiesz zresztą, jak to wszystko zostało wybudowane, a być może nie wie tego nawet Twój znajomy – po prostu pojawiła się świetna okazja i dom kupiony był od dewelopera (których w żadnym stopniu nie demonizuję, zwracam jedynie uwagę na te elementy, które nasz sprytny umysł czasem „spycha” w hierarchii ważności, ułatwiając sobie podjęcie decyzji).

Zakup mieszkania od dewelopera to nawiasem mówiąc ciekawa sprawa i temat na osobny tekst, bo kupując gotowe domy jedynym sprawdzeniem budynku jest często niestety obejrzenie go z zewnątrz, od wewnątrz, sprawdzenie czy dach jest cały i czy nic nie cieknie, czy ściany nie są popękane. A sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż się nam wydaje.

Jeśli chcesz o tym przeczytać to koniecznie daj mi znać w komentarzu lub wiadomości prywatnej:)

Odnośnie kupna domów nachodzi mnie jeszcze jedna refleksja. Czy wyobrażasz sobie zakup samochodu bez sprawdzenia tego, co ma pod maską? Niekoniecznie chodzi nawet o udawanie fachowca a o oglądanie potencjalnego wozu z osobą, która „się zna”.

Co decyduje o kupnie lub budowie domu?

Dom jest marzeniem większości osób, dlatego nie dziwie się, że często decydujemy się na zakup konkretnego budynku pod wpływem emocji – sam wybór tego, czy dom nam się podoba, czy też się nie podoba, może okazać się nie do końca trafiony. Wracając jeszcze na moment do metafory z kupnem samochodu – w jego wypadku zawsze możesz przeprowadzić remont generalny (np. kupując amerykańskiego klasyka). W przypadku domu niektóre wady, których nie widzimy na pierwszy rzut oka mogą być niestety niemożliwe do wyeliminowania.

 

Od czego zależą koszty ogrzewania w Twoim domu?

Wróćmy jednak do naszego głównego wątku.

Koszty ogrzewania domów zależą od wielu czynników. Żeby wymienić najważniejsze to chodzi o:

  • powierzchnię domu,
  • grubość ścian,
  • wysokość pomieszczeń,
  • grubość ocieplenia zarówno ścian jak i stropów i dachu.

Niesamowicie ważne są też zastosowane okna, rodzaj wentylacji a nawet sam kształt budynku oraz jego lokalizacja. Sam widzisz, że czynników jest wiele i trudno coś ze sobą porównywać, dlatego sugeruję aby kierować się wyłącznie własnym rozsądkiem w myśl zasady umiesz liczyć, licz na siebie. Dlatego też, na początku tego artykułu napisałem aby zastanowić się co będziesz budował, zanim wybierzesz system grzewczy.

Co konkretnie mam na myśli i dlaczego powinieneś się nad tym zastanowić?

Jeśli priorytetem dla Ciebie są jak najmniejsze koszty utrzymania domu a co za tym idzie ogrzewania to proponowałbym na początek zastanowić się nad metrażem wymarzonego lokum oraz jego wyglądem.

Mam tu na myśli głównie bryłę i dach takiego budynku oraz jeszcze kilka innych kwestii, ale ten temat rozwiniemy w dalszej części artykułu. Jak już wspomniałem; zdaję sobie sprawę, że budowa czy też zakup domu to moment, w którym do głosu dochodzą emocje, z czego niestety dość mocno korzystają deweloperzy i pośrednicy nieruchomości. Dlatego to uświadom sobie już na wstępie – pamiętaj, że to, jak dom będzie wyglądał nie może być głównym kryterium podejmowania decyzji jeśli marzysz o funkcjonalnym, ciepłym i oszczędnym budynku.

Jestem całkowicie przekonany, że dom w kształcie prostokąta i z dachem dwuspadowym może być tak samo komfortowy w użytkowaniu i może równie ładnie się prezentować co dom z dachem kopertowym i lukarnami oraz dwoma balkonami.

Do czego zmierzam? Do prostoty.

Jak mawiał Steve Jobs, najwyższą formą elegancji jest prostota.

Często podziwiamy Skandynawów za ich pragmatyzm i zdrowy rozsądek a także za świetną organizację oraz porządek w życiu publicznym jak i prywatnym. Czy to przypadek, że w ich krajobrazie dominują proste bryły budynków z dwuspadowymi dachami?

Wyjaśnijmy sobie jedno – nikomu niczego nie zabraniam, bo o gustach się nie dyskutuje. Jeśli masz pieniądze i taki kaprys to śmiało, buduj nawet pałac, tak, żeby sąsiadowi skoczyła gula sąsiad czuł dumę, że zna tak majętnego człowieka.

Pamiętaj jednak o tym, że to nie on będzie utrzymywał ten dom – wszystko spadnie na Ciebie. Poza tym, sam znam co najmniej kilka przypadków ludzi, którzy żałują że wybudowali za duże domy, bo „dzieci i tak z nami nie mieszkają, albo i tak nie będą chciały z nami mieszkać a dom trzeba utrzymywać”.

Jak mawia klasyk, róbta co chceta, ale jeśli dom ma być tani w utrzymaniu (czyli też i ogrzewaniu) to są to podstawy i od tego należy wyjść. Mniejszy metraż i prostsza bryła bez lukarn i balkonów to też tańsza budowa a co z za tym idzie mniejszy kredyt i krótsze zobowiązania (albo, i tego Ci życzę, zupełny brak kredytu i to nie przez brak zdolności:)). Warto nad tym wszystkim pomyśleć. Tym bardziej, jeśli interesuje Cię ekologia i troska o naszą planetę.

 

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając ogrzewanie do domu?

Trzeba też pamiętać o jednej zasadniczej sprawie – im lepiej Twój dom będzie zaizolowany, tym mniej będzie potrzebował energii a to oznacza, że będzie po prostu mniej kosztował w utrzymaniu. Moim skromnym zdaniem – wiele rzeczy w domu można zmieniać, można robić różnego typu remonty, natomiast taka kwestia jak szeroko rozumiane „ocieplenie” to rzecz którą wykonuje się zapewne jeden raz, więc tym bardziej warto ten etap dobrze przemyśleć.

 

Zbliżamy się do końca, więc mam dla Ciebie krótkie, merytoryczne podsumowanie – zanim wybierzesz system grzewczy wybierz dom w jakim chcesz mieszkać. Wiele osób mając postawione mury zastanawia się dopiero czym ogrzewać. Podejście „jakoś to będzie” jest… jakieś. Pamiętaj o tym, że budowa domu to w większości przypadków największa inwestycja finansowa w życiu, bowiem oscyluje ona w granicach co najmniej 0,5 mln PLN. To sporo. Dlatego tym bardziej warto to dobrze przemyśleć.

Call Now Button