Jak działa system bilansowania energii?

W czasie naszej pracy często stykamy się z pytaniem o to, co dzieje się z produkcją prądu z paneli fotowoltaicznych zimą – bo przecież jest chłodno a dzień jest zdecydowanie krótszy, co bezpośrednio wpływa na rentowność inwestycji.
Samo pytanie jest więc jak najbardziej zasadne – dziś postaramy się Wam odpowiedzieć na pytanie jak to jest, że mimo w sumie zmniejszonej podaży energii słonecznej panele fotowoltaiczne wciąż się opłacają.
Słowo-klucz to w tym wypadku bilansowanie, które pozwala na to, by nadprodukcja energii ze światła, którą “wyprodukuje” instalacja fotowoltaiczna producenta, została przekazana do elektrowni. W zamian za to w późniejszym czasie można ją… odebrać.
System, który na to pozwala, nosi nazwę opustowego.

Jak działa system opustowy?

Opust jest opcją bezgotówkowej transakcji rozliczenia energii, która została wyprodukowana przez prosumenta miedzy nim a sprzedawcą energii.
System opustowy jest gwarantem bilansowania energii elektrycznej pozyskiwanej w sposób naturalny. Najprościej mówiąc, polega to na tym, że nadmiar wyprodukowanej energii w miesiącach letnich prosument przekazuje do elektrowni, gdyż sam nie ma raczej możliwości jej wykorzystania w aż takim stopniu.
Dzięki temu ma prawo odebrać ją (na każdy 1kw przypada przelicznik odbioru 0.8 dla instalacji do mocy 10kWp i 0.7 dla większych) w miesiącach, w których panele fotowoltaiczne generują mniej prądu (miesiące zimowe, kiedy dzień jest zdecydowanie krótszy). Przez to wytrącamy z ręki częsty kontrargument mówiący o tym, że fotowoltaika zwraca się tylko przez krótki czas w roku – odpowiednio skonfigurowane i “wyliczone” panele zapewniają darmowy prąd przez cały rok.

Kto skorzystać może z systemu opustowego?

System opustowy pozwala na bilansowanie energii dla klientów indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, rolników, podmiotów należących do sektora publicznego oraz wspólnot wyznaniowych.
Co więcej, już niedługo pojawi się również system bilansowania energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, co zostało zapowiedziane już jakiś czas temu. Przedsiębiorstwa produkcyjne będą mogły zyskać sporo na opłatach za energię, które do tej pory musiały bezwzględnie ponosić.
Dzięki korzystaniu z bilansowania panele fotowoltaiczne stają się jeszcze bardziej opłacalne.

Pomagamy w uzyskaniu niezbędnych informacji o systemie opustowym oraz doradzamy w doborze paneli fotowoltaicznych. Skontaktuj się z nami, jeśli któreś z powyższych Cię interesuje!

Call Now Button