Czym jest program Słoneczne Dachy?

 

NFOŚiGW uruchamia program Słoneczne Dachy, który ma być potężnym wsparciem dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Dzięki niemu podmioty te będą mogły uzyskać niskooprocentowane pożyczki na montaż paneli fotowoltaicznych a co za tym idzie – obniżenie rachunków za prąd dla mieszkańców oraz zwrócenie się w kierunku odnawialnych, ekologicznych źródeł energii. Nowy program wdrażany będzie we współpracy z samorządami.

Program Słoneczne Dachy – jaki jest planowany budżet?

Budżet programu Słoneczne Dachy wynieść ma ok. 100 milionów złotych i to w samej tylko Wielkopolsce, gdzie początkowo będzie monitorowany. Dofinansowanie oraz preferencyjne pożyczki udzielane będą na montaż instalacji do 50kWp, natomiast sam nabór planowany jest już na pierwszy kwartał 2020 roku. To wyciągnięcie ręki w kierunku wspólnot mieszkaniowych, które nie miały do tej pory zagwarantowanego rządowego wsparcia w zakresie zmian wewnętrznej polityki energetycznej.

NFOŚiGW prognozuje, że w samym Poznaniu uda się uzyskać ok 500 kWp energii z odnawialnych źródeł, co nie pozostanie bez znaczenia również i dla lokalnego środowiska.

Czy działają również programy dofinansowujące fotowoltaikę dla osób prywatnych?

Programy dla osób prywatnych również są dostępne – mówimy często np. o programie Mój Prąd, dzięki któremu odbiorca indywidualny może zyskać 5000 złotych na montaż paneli fotowoltaicznych. Wraz z odliczeniem podatku może się okazać, że za montaż instalacji zapłacimy naprawdę niewiele. Sama kwota może się zwrócić już w kilka lat – i to przy obecnych cenach prądu. W momencie, w którym zostaną one jeszcze podwyższone, czas zwrotu z inwestycji jeszcze bardziej się skróci.

 

Interesują Cię programy wsparcia dla osób, chcących korzystać z fotowoltaiki? Koniecznie skontaktuj się z nami!

Call Now Button