W jaki sposób oszczędzać na ogrzewaniu?

Czy myślałeś kiedyś w jaki sposób JESZCZE możesz oszczędzać na ogrzewaniu domu?
Jeśli tak to świetnie – nie chcesz tracić swoich pieniędzy na coś, co zwyczajnie możesz mieć znacznie taniej i to bez znaczącego obniżania komfortu Twojego lub Twoich domowników.
Zanim przedstawimy Ci konkretne porady warto przypomnieć w jaki sposób możemy jeszcze lepiej zadbać o komfort cieplny w naszych domach.

Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne polega na wymianie powietrza – ciepłe powietrze jako lżejsze unosi się do góry, natomiast zimne – cięższe, zalega niżej. M.in. dlatego w naszych domach mamy często zimne posadzki (tu oczywiście jest jeszcze kilka innych elementów wpływających na taki stan rzeczy, np. kiepskie uszczelnienie, płytki, które z natury rzeczy są chłodne, lub drzwi, które nie spełniają norm termomodernizacyjnych).
Ogrzewanie podczerwone działa nieco inaczej – zaobserwować możesz to zawsze wtedy, gdy pada na Ciebie największy emiter tego światła – Słońce. Ogrzewanie płaszczyznowe jest efektywniejsze niż kaloryfery, jednak do tej pory nie było aż tak rozprzestrzenione.

Zacznij stosować się do kilku zasad, dzięki którym w Twojej kieszeni zostanie znacznie więcej niż do tej pory.

1. Uszczelnij okna i drzwi – tą poradą nie odkryliśmy Ameryki i zapewne część z Was postuka się w głowę, jednak oszczędność cieplną zacząć należy od podstaw. Nieszczelne okna i drzwi wyjściowe lub balkonowe są bolączką zwłaszcza w starszych domach, które nie są odpowiednio przygotowane pod kątem termomodernizacji. Żeby sprawdzić, jak wtłoczone do naszych domów zostaje zimne powietrze wystarczy chwilę przesuwać ręką przy dolnej albo bocznych krawędziach okien i drzwi.
Remedium na to będą najprostsze uszczelki samoprzylepne. Kupić możecie je w każdym markecie budowlanym – ich koszt za mniej więcej 6 metrów to ok. 12-15 złotych. Uwierzcie, że warto zainwestować w nie te pieniądze!

2. Wietrząc pokoje zimą zakręć kaloryfery
– w innym razie Twoje pieniądze niemal dosłownie idą z dymem. Należy dobrze zoptymalizować wietrzenie i zorganizować je na kilka minut, nie na pół odziny.

3. Korzystaj z rolet – jeśli na zewnątrz jest jasno słońce ogrzewa wnętrze domu. Chcąc zwiększyć komfort termiczny należy po prostu odsłonić rolety. Analogicznie należy postąpić wieczorem.

4. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj grzejników – w naszych mieszkaniach często grzejniki bywają miejscem składowania prania lub zwojów firanek, które zagarniają ciepło. I mimo że w piecu aż huczy, to w domu jest zwyczajnie chłodno. Wszystko bierze się ze złego zagospodarowania grzejników. Odkryj je, a poczujesz różnicę!

5. Odpowietrz grzejniki
– korzystając z ogrzewania konwekcyjnego musisz dbać o jego sprawność. Zapowietrzony grzejnik to strata Twoich pieniędzy oraz nerwów.

6. Nie korzystaj z ogrzewania wtedy, kiedy nie ma Cię w domu – proste i skuteczne. Wychodzisz? Zakręć grzejniki lub przekręć termostat. Rozwiązanie to nie jest jednak dobre wtedy, gdy planujesz dłuższą nieobecność przy bardzo niskich temperaturach – dom może wychłodzić się aż za bardzo, wobec czego po przyjeździe będzie trzeba dość mocno grzać.

Jeśli chcesz, by w domu nagrzało się tuż przed Twoim przybyciem zainwestuj w system folii Red Snake, który kontrolować możesz zdalnie, a którą jest inwestycją na całe Twoje życie – zyskasz gwarancję niezawodności przez 25 lat!

7. Zainteresuj się ogrzewaniem elektrycznym – jeszcze do niedawna ten rodzaj ogrzewania miał u nas wybitnie zły PR. Teraz, dzięki zastosowaniu fotowoltaiki Twoje rachunki za prąd oraz ogrzewanie spaść mogą aż o 80% w skali roku. To pieniądze, które realnie przeznaczyć możesz na coś innego. No i nie musisz ani dokładać do pieca, ani wymieniać go co kilka lat:)

Chcesz lepiej poznać metody efektywnego ogrzewania domu? Daj nam znać i wspólnie porozmawiajmy o foliach grzewczych!

Call Now Button